Sokat gondolkodtam azon, hogy mivel tudnék Nektek kedveskedni így karácsony táján. Végül is egyik olvasónk Csabi adta meg erre a választ, aki a jól ismert kollaborációs felhőalapú applikációkon kívül további ötleteket várt tőlünk arra, hogy miként lehetnénk még produktívabbak úgy amúgy, na meg a munkában, feltéve, ha ott a felhő nem számít szitokszónak.
Gondoltam megmutatom, hogy az enyém éppen most hogyan néz ki (és még hozzá sem adtam legújabb szerzeményeimet ):
Előre is bocs a Firefox/IE hű felhasználóktól. Amiért ebben a bejegyzésben a Google Chrome-ra összpontosítunk az, hogy itt van a hozzáadható appok és bővítmények legszélesebb tárháza, na meg én is ezt használom, így ezt ismerem a legjobban. De felszólítok minden IE/Firefoxost, hogy küldjetek nekünk a böngészőtökben található, általatok hasznosnak vélt kiegészítőket kommentben, Facebookon, vagy Twitteren.
Amit mindenképpen érdemes a böngésződhöz adni: Az online tárhelyeidet, pl. Dropbox, Box.com, Google Drive stb. → így ezek mindig kéznél lesznek és lerövidül az elérési idejük továbbá az sem utolsó, ha direkt olyan bővítmények és alkalmazások után keresgélsz, amik ezek valamelyikével szinkronizálnak. Ebben a bejegyzésben 1-2 kivételtől eltekintve ilyen alkalmazásokról fogunk írni.
A hagyományos kollaborációs appokat most azért hagynám, mert:
Lucidchart
Bizony megesik, hogy néha napján a főnök egy vaskos anyagot kér be tőled, ahová már nem elég a MS Wordben vagy a Google Drive-ban összepakolt kis ábra, hanem egy fokkal professzionálisabb cucc kell a blueprintek és különböző folyamatábrák összerakására. Ennek az igénynek a kielégítésére készült a Lucidchart:
A főbb funkciók:
- a munkák szerkeszthetőek (szín, méret, betűtípus stb.)
- bárkivel megosztható egy-egy munka
- lehetőség van kommentelésre
- a projektek kiexportálhatóak Google Drive-ba/vagy letölthetőek a PC-re (png és több képfájl formátum)
- van belőle fizetős verzió is, amelyen keresztül még több funkció érhető el
- a beépített Google Search segítségével képeket/ikonokat is hozzá lehet adni
Mindmapping
A mindmapping mostanában nagyon menő kifejezés lett és számos program íródik ebben a témában. Mi is az a mindmapping? – “Graphical technique for visualizing connections between several ideas or pieces of information. Each idea or fact is written down and then linked by lines or curves to its major or minor (or following or previous) idea or fact, thus creating a web of relationships. “ Forrás
A cuccot, amúgy egy angol csávó, bizonyos Tony Buzan találta ki 1972-ben, “Használd a fejed” című könyvében írt róla. Alapvetően a mindmappinget az alábbi tevékenységeknél használják: jegyzetelés, brainstorming, probléma megoldás, projekttervezés. A célja, hogy fókuszálja a figyelmet illetve, hogy megfogja és keretezze a tudást, és hogy megkönnyítse az ötletek és koncepciók megosztását.
Ha mindmapping programban gondolkodsz itt is érvényes az, hogy érdemes lehet olyat választani, ami integrálható valamely felhőalapú adattáraddal. Egy-két példa:
1. Conceptboard
- 30 napos próba időszak (9-25$/hó)
- chat, konferencia → kollaboráció
- prezentációk
- kommentelés
- screenshotokkal + dokumentumokkal dolgozunk
A Conceptboard kicsit más, mint egy hagyományos értelemben vett mindmapping alkalmazás. ebben elsősorban screenshotok, képek és dokumentumok feltöltésére van lehetőség és ezeket rendszerezhetjük egy úgynevezett boardon. Mint a nevéből is ered, inkább koncepciók felvázolására alkalmas, mint sem egy igazi mindmap felvázolására.
- Árazás: 30 napos próbaverzió, 5-15$/felhasználó/hó
- Google Drive integráció
- online brainstorming
- jegyzetek, linkek, feladatok menedzselése
- exportálható: docx, pptx, pdf stb.
- testreszabás: témák
- drag’n’drop: behúzható képek és dokumentumok (ezeket meg is lehet nézni a Google Drive-val)
- megosztás: felhasználó/e-mail cím
- mobil verzió is van belőle
- history view
Amikor megláttam ezt az applikációt rögtön tudtam, hogy nálunk erre van szükség, mert elég vicces tud lenni, amikor a roll-upjaink post-it köntösben díszelegnek egy-egy projektnél.
Nézzétek meg a videót! Érdemes!
- Integrálható Google Drive-val
- van belőle Enterprise/business verzió is
- Bónusz trackek
Videó vágás a felhőben
Bizony ám. Erre képes a WeVideo for Google Drive, ahol könnyedén rakhatod majd össze a karácsony három napjáról készült megismételhetetlen felvételeket, pillanatokat a családi DVD gyűjtemény részévé.
A WeVideo-val nagyon egyszerűen húzhatunk be képeket és videókat és nem csak a Drive-ból, hanem a Dropboxból, Picasáról vagy éppen a box.com-ról is. Felruházhatjuk videónkat különböző témákkal, címkékkel, színekkel, hogy még egyedibbek legyenek. Beállíthatunk különböző témákat és zenéket, utóbbira akár a sajátunkat is feltölthetjük. Szerintem érdemes kipróbálni ezt a programot, mert intuitív módon megtanulható a működése, azonban kell hozzá a gyors internet kapcsolat.
Ki ismeri a Dragontape-et? Kezeket fel! Ez egy olyan felület, ahol a barátaitokkal együtt rakhatjátok össze pl. a Szilveszteri buli zenei kínálatát. Az egész úgy néz ki, mint egy hosszú kígyó és folyamatosan lehet bepakolászni a zenéket. Szerintem ennek a cuccnak csak előnyei is vannak, mert elég nagy gond szokott lenni a partikon, főleg, ami a házibulikat illeti, hogy nem mindenki akarata érvényesül, sőt még rosszabb valaki kinevezi magát önjelölt D.J.-nek és a világ legrosszabb számait tolja le neked fél óra alatt, amitől garantáltan mínuszba kerül a hangulat index.
Szilveszter után – Az újévi fogadalmak
Aki nem fogad meg semmit Újévkor, az nagyon bölcs ember, szoktam mondani. Én is ritkán teszem, bár lehet nem ártana. Erre találták ki a Carpe Diem nevű applikációt, amivel megfelelően menedzselhetjük fogadalmainkat egész évben (Az agyam eldobom!)
Remélem, hasznosak lesznek nektek ezek az applikációk, Csaba remélem sikerült kielégíteni a kíváncsiságodat. Mindnyájatoknak kívánok békés, boldog ünnepet és sikerekben gazdag új esztendőt. Jövőre, veletek, ugyanitt!